Principi demokratije i vrednosti koje ona baštini temelji su današnjeg društva, ali se tih načela ne pridržavamo u potpunosti. Ukoliko težimo društvu u kome se poštuju demokratske vrednosti potrebno je zalaganje za učešće svih građana, naročito dece i mladih. Zato je neophodno obezbediti prostor gde deca i mladi na ravnopravan način mogu da učestvuju u odlučivanju i postanu aktivni građani koji doprinose razvoju svog društva. Sem toga, izuzetna važnost građanskog prostora za mlade osobe odnosi se i na pružanje osnova za njihov socijalni, emocionalni i intelektualni razvoj. To se odnosi na javne prostore, institucije, organizacije i aktivnosti koje podstiču participaciju građana i omogućavaju slobodnu interakciju i izražavanje ideja.
Kroz igru, diskusije i saradnju s vršnjacima, deca uče kako da se povežu s drugima, razviju timski duh i razumeju različitosti. Zato je neophodno pružiti im priliku da steknu znanja o demokratiji, ljudskim pravima i drugim važnim pitanjima, jer kroz učešće u socijalnim aktivnostima deca najlakše razvijaju građansku svest i postaju aktivni članovi društva. Takođe, građanski prostori pružaju mogućnost inkluzivnosti, jednakosti i podrške za decu koja se suočavaju s različitim oblicima marginalizacije. Zbog toga, nikako ne treba uskratiti deci pravo da slobodno izraze svoje mišljenje, ideje i talente. Umetničkim aktivnostima, javnim zagovaranjem, pisanjem i drugim oblicima izražavanja deca razvijaju samopouzdanje i kreativnost, a takođe uče kako da slušaju i poštuju tuđe stavove.
Postoji nekoliko razloga zašto je neophodno ustupiti građanski prostor deci koja se suočavaju sa marginalizacijom i deci ometenoj u razvoju. Prvi je inkluzivnost koji je, kao osnovni princip razvoja građanskog prostora, prilagođen potrebama sve dece, bez obzira na bilo koje razlike, i pruža svima jednaku mogućnost da se aktivno uključe u društvo. Na taj način ovakvi prostori omogućavaju deci da se osećaju prihvaćenom i cenjenom, čime se stvara atmosfera jednakosti i podrške.
Drugo, mogućnost razvijanja samopouzdanja i socijalnih veština podjednako je bitna kako bi mladi razvili samostalnost. Učestvovanjem u aktivnostima deca se podstiču da izraze svoje ideje i povežu se sa vršnjacima. To može podići njihovo osećanje lične vrednosti i omogućiti im da postanu aktivni učesnici u društvenim aktivnostima.
Međutim, postoje i izazovi sa kojima se roditelji, deca ometena u razvoju i deca iz marginalizovanih grupa suočavaju, kao što su neprihvatanje, neuvažavanje, ograničen pristup adekvatnoj zdravstvenoj nezi i socijalnoj zaštiti, nedostatak informacija na nivou prava i usluga, dok su predrasude i stigmatizacija u društvu relativno čest problem. To može dovesti do osećaja inferiornosti, smanjenog samopouzdanja i negativnog uticaja na dobrobit i socijalnu interakciju mladih.
Takođe, deca se mogu suočiti s izazovima prilikom učešća u igri i slobodnom vremenu. Fizičke prepreke, nedostatak pristupačnih igrališta ili ograničenja u okviru zajednice mogu imati negativan uticaj na njihovu sposobnost da se igraju i uživaju u aktivnostima.
Veliki problem za decu iz marginalizovanih grupa može predstavljati nedostatak pristupa obrazovnim materijalima, internetu, komunikacijskim sredstvima ili tehnološkim alatima, što ih može sprečiti da iskoriste puni potencijal obrazovanja i razvoja. Ona su izložena većem riziku od nasilja, zlostavljanja i iskorišćavanja, a mogu biti manje sposobna da se zaštite, prijave incidente ili dobiju podršku.
Sve navedeno su razlozi zašto je važno obezbediti sigurno okruženje i adekvatne mehanizme zaštite dece. Nedostatak inkluzivnih platformi za donošenje odluka, nedovoljna podrška za izražavanje i nedostatak sluha za njihove glasove mogu doprineti njihovom isključivanju iz procesa donošenja odluka i smanjiti njihovu participaciju. Ovi primeri ilustruju nejednakosti s kojima se deca iz marginalizovanih grupa i deca ometena u razvoju suočavaju u različitim aspektima svog života.
Zato, naglasak otvorenog, građanskog prostora, treba staviti na stvaranje inkluzivnog okruženja koje osigurava jednak pristup resursima, podršku i zaštitu za svu decu, bez obzira na njihove specifičnosti.
Skorašnji komentari