Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama predstavlja ključni trenutak za podsećanje na sveobuhvatan i urgentan problem koji nasilje prema ženama predstavlja u savremenom društvu. Iako je napredak u pravima žena i prepoznavanju nasilja postignut u mnogim delovima sveta, istovremeno smo svedoci toga da nasilje nad ženama i dalje ostaje duboko ukorenjen problem, sa posledicama koje pogađaju ne samo same žrtve, već i čitavu zajednicu.
Prema statističkim podacima organizacije Unicef i istraživanje koje su sproveli govori podatak da je svaka osma žena u svetu bila je žrtva seksualnog nasilja pre punoletstva. Više od 370 miliona devojčica i žena, koje i danas žive, ili svaka osma u svetu, bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, objavila je Agencija Ujedinjenih nacija za decu (UNICEF)
Ta brojka raste na 650 miliona, ili na svaku petu, kada se uzmu u obzir „nekontaktni“ oblici seksualnog nasilja, poput internetskog ili verbalnog zlostavljanja, izvestio je UNICEF, u, kako je nazvao, prvom globalnom istraživanju tog problema.
Bilo kakav kontakt: Seksualno nasilje uz verbalno i online zlostavljanje
Bez kontakta: Samo verbalno i online zlostavljanje
Izvor: United Nations Children’s Fund, When Numbers Demand Action
650 miliona devojčica i žena izloženo je seksualnom nasilju
Jedna od pet je u detinjstvu doživela “namerni, neželjeni čin seksualne prirode, bilo dovršen ili pokušan, koji je počinjen protiv djeteta, uključujući u eksploatatorske svrhe, a koji rezultira ili ima veliku verovatnoću da će rezultirati povredom, bolom ili psihičkom patnjom“. Više od 370 miliona devojčica i žena, koje i danas žive, ili svaka osma u svetu, bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, objavila je Agencija Ujedinjenih nacija za decu (UNICEF).
Ta brojka raste na 650 miliona, ili na svaku petu, kada se uzmu u obzir „nekontaktni“ oblici seksualnog nasilja, poput internetskog ili verbalnog zlostavljanja, izvestio je UNICEF, u, kako je nazvao, prvom globalnom istraživanju tog problema.
Bilo kakav kontakt: Seksualno nasilje uz verbalno i online zlostavljanje
Bez kontakta: Samo verbalno i online zlostavljanje
Ovo su prve brojke agencije o seksualnom nasilju nad decom, globalno, a objavljene su dan uoči Međunarodnog dana djevojčica. Ako podaci uključuju i druge oblike seksualnog nasilja, poput onog počinjenog na internetu ili verbalnog nasilja, onda bi brojka išla preko 650 miliona, što znači da se svaka peta devojčica suočila s nekim oblikom nasilja, navodi UNICEF.
Dečaci i mladići takođe su pogođeni seksualnim nasiljem, izvestila je agencija. Procenjuje se da je između 240 i 310 miliona dečaka, otprilike jedan od 11, doživelo seksualno nasilje ili napad u detinjstvu.
Prema podacima, najčešći slučajevi seksualnog nasilja događaju se u adolescenciji posebno između 14. i 17. godine, a oni koji ga trpe suočavaju se s većim rizikom od polno prenosivih bolesti, zloupotrebe supstanci i problema s mentalnim zdravljem.
530 miliona dječaka i muškaraca izloženo seksualnom nasilju
Jedan od sedam je u detinjstvu doživeo “namerni, neželjeni čin seksualne prirode, bilo dovršen ili pokušan, koji je počinjen protiv deteta, uključujući u eksploatatorske svrhe, a koji rezultira ili ima veliku verovatnoću da će rezultirati povrede, bol ili psihičku patnju“.
Iako obeležavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama svakako doprinosi podizanju svesti i mobilizaciji javnosti, problem leži u činjenici da mnoge inicijative često ostaju na površinskom nivou. Države i društva širom sveta suočavaju se s izazovima u implementaciji zakona koji osiguravaju stvarnu zaštitu žrtvama, dok postojeće strukture često ne reagiraju dovoljno brzo ili efikasno. Kultura ćutanja, stid i strah koji prate žrtve nasilja, kao i nepostojanje adekvatnih socijalnih i psiholoških podrški, još uvek ometaju žene da potraže pomoć i da se oslobode nasilja.
Izvor: Slobodna Evropa
Skorašnji komentari