Zajednice gluvih, vlade i organizacije civilnog društva nastavljaju sa svojim zajedničkim naporima – ruku pod ruku – u negovanju, promovisanju i prepoznavanju nacionalnih znakovnih jezika kao dela živopisnog i raznolikog jezičkog pejzaža svojih zemalja. Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom prepoznaje i promoviše upotrebu znakovnih jezika. On jasno pokazuje da su znakovni jezici po statusu jednaki govornim jezicima i obavezuje države članice da olakšaju učenje znakovnog jezika i promovišu jezički identitet zajednice gluvih.
Prema podacima Svetske federacije gluvih, u svetu ima više od 72 miliona gluvih. Više od 80% njih živi u zemljama u razvoju. Zajedno, oni koriste više od 300 različitih znakovnih jezika.
Tokom te poslednje nedelje septembra, gluve osobe u preko 133 zemlje sveta ukazuju na barijere u komunikaciji sa kojima se susreću svakodnevno, ali isto tako predstavljuju svoje uspehe i dostignuća.
O poreklu znakovnog jezika
Za jednu od prvih, koliko pogrešnih toliko i uticajnih tvrdnji o osobama sa potpuno oštećenim sluhom, zaslužan je sam Aristotel. Prema njegovoj teoriji, učenje je moguće isključivo putem govornog jezika. Zbog te pretpostavke, na osobe koje ne čuju gledalo se kao na osobe koje ne mogu ni da uče niti da se obrazuju. Uskraćivana su im osnovna
prava. U nekim delovima sveta, osporavano im je pravo na imovinu ili na bračni život. Često su im nametani staratelji.
Ko je izmislio znakovni jezik?
Čovečanstvo. To je verovatno najtačniji odgovor. Pre početka govora, ljudi su se verovatno sporazumevali gestovima. Kreirali su znake za sve o čemu nisu govorili.
Nekoliko zanimljivih činjenica o znakovnom jeziku
- Američki znakovni jezik je treći najčešće upotrebljavan jezik u SAD (posle engleskog i španskog).
- Svaka kultura razvila je znakovni jezik koji odgovara konkretnom govornom jeziku.
- Danas postoji približno 6000 znakovnih jezika, kao i mnogobrojni dijalekti u okviru svakog znakovnog jezika.
- Znakovni jezik ima sopstvena sintaksička i gramatička pravila.
- Kao što se usvaja govorni jezik, na isti način deca usvajaju znakovni jezik.
- Oštećenja mozga utiču na znakovni jezik isto kao što utiču i na govorni jezik.
- Jedan znak znakovnog jezika može imati višestruka značenja.
- Jedan znak sastoji se od pet različitih komponenti: oblik ruke, orijentacija dlana, pozicija, pokret, facijalna ekspresija – promenom samo bjedne od njih menja se značenje.
Izvor: https://portaloinvalidnosti.net/2015/08/o-poreklu-znakovnog-jezika/
Skorašnji komentari