Intervju je deo Eko pokreni se kampanje koju sprovodi Domovik, a podržava Save the Children organizacija.
O ekološkim pitanjima često čujemo glas struke i to zaista treba da bude primaran izvor naših saznanja. Taj glas struke vrlo često biva kod mnogih pokretač i ličnog bavljenja ekološkim aktivizmom i prenošenjem ideja o značaju ekologije, ali i ličnom bavljenju tim velikim društvenim problemom. Upravo iz tog razloga ovaj tekst biće pogled jedne mlade devojke, Vasilije Vučinić, kako bismo uvideli razmišljanja mladih ka ovoj značajnoj temi.
Na samom početku intervjua Vasilija nam ukazuje na problem sa kojim se ekološka pitanja susreću:
„Mislim da se ne vodi dovoljno računa o ekologiji, što se znatno primećuje iz dana u dan. Svako od nas, kao pojedinac, može uticati na to, ali jedino udruženim snagama možemo nešto stvarno promeniti u našoj zajednici, a možda i na globalnom nivou.“
Dakle, pogled mladih jeste da se ne vodi dovoljno računa o ekologiji, ali srećom, u svemu tome, ipak uviđaju da postoje oni koji ulažu velike napore u podizanju svesti i konkretnom radu na polju ekologije. U tom smislu Vasilija ističe:
„Mislim da podstiču mnoga ekološka pitanja različite institucije. Stalno smo svedoci različitih dešavanja koje organizuju. Još važnija stvar koju stimulišu te organizacije jeste podizanje svesti.“
Nedovoljno posvećena pažnja, globalno gledajući, sa jedne strane, i mali broj onih koji veliku energiju daju za rešavanjem ekoloških pitanja, navelo nas je da sa sagovornicom porazgovaramo kako mladi gledaju o eventualnoj strategiji za ova goruća pitanja. Tom prilikom, naša sagovornica je istakla:
„Postoje mnogi načini za poboljšanje ekoloških pitanja. Jedni od njih su racionalno korišćenje prirodnih resursa, reciklaža, ozelenjavanje, više šetnje što doprinosi manjoj vožnji automobilom kao i solarne elektrane.“
Svesni mnogih ekoloških problema, sa Vasilijom smo pokušali da mapiramo one goruće, te da uvidimo njen pogled na mogućnost rešavanja tih mapiranih problema. Tom prilikom sagovornica je uočila sledeće:
„Mislim da je zagađenost vazduha najslabija karika. Tuzla, Tetovo, Beograd i mnogi drugi gradovi u našoj neposrednoj blizini su na visokom nivou zagađenosti što je posledica velikog broja fabrika, automobila i tako dalje. Način da se zagađenost suzbije je ozelenjavanje tih gradova. Takozvane zelene fasade su odlično rešenje kao i sađenje cveća i drugih biljaka i mnoge druge ideje.“
Mladi lideri zaista su spremni da gledaju u budućnost, ali i da se suočavaju sa problemima, te da ih sagledaju bez ulepšavanja. Njihova prednost je i u tome što imaju izuzetnu volju iz koje proističe optimizam. Iz tog razloga zamolili smo Vasiliju da nam kaže kako vidi ekološku situaciju za deset godina:
„Zavisi od toga šta će se promeniti u našem društvu. Ako nastavi ovim putem da se odvija, ekološka situacija, kao i naši životi u istoj biće apsolutni debakl. Zato svako od nas treba da da svoj maksimum i doprinese kvalitetnijem životu svih nas.“
Skorašnji komentari