Edukativni članak deo je kampanje Eko pokreni se koju sprovodi Domovik, a podržava organizacija Save the Children.
Kupio/la si flašu vode u plastičnoj ili staklenoj ambalaži, popio/la si vodu, odlučuješ da flašu baciš u prvu obližnju kantu za smeće? Savetujemo ti da to, ipak, ne uradiš. Predlažemo da ne bacaš, već da recikliraš! Zašto? Ovim malim potezom učinićeš jedan korak više ka brizi i zaštiti životne sredine.
Reciklaža je proces odvajanja, sakupljanja, prerade ili pretvaranje otpadnih ili korišćenih proizvoda u nove materijale. Procenjuje se da oko 75 odsto otpada može da se reciklira.
Papir i karton – ovi materijali predstavljaju najveću količinu materijala koji može da se reciklira. U sklopu ovih materijala mogu da se recikliraju kartonske kutije, braon karton, kartonske i papirne kese, sveske, ispisan papir, kopir papir, časopisi, koverte, ambalaže od sokova i mleka, ono što ne može da se reciklira su ubrusi za brisanje ruku, pelene, plastificirani papir, trake za pakovanje, indigo papir, fotografije i foto papir, zauljeni i prljavi papir i karton, papirne maramice i toalet papir.
Plastika – i proizvodi od ove vrste materijala mogu da se recikliraju i to: providne plastične boce od napitaka, providne boce od jestivog ulja i zatvarači. Proizvodi koji ne mogu da se recikliraju su čašice od jogurta, penasti stiropor, bezbojna čista folija od PE-LD, ostale vrste plastike.
Metal – Aluminijumska limenka može da se reciklira beskonačan broj puta, a da ne izgubi na kvalitetu, dok ispražnjene konzerve od mesnih proizvoda, voća i povrća, metalne tube, alat, žica, čelične trake, metalni zatvarači, dozeri ili sprej doze od boja i lakova ne podležu reciklaži.
Staklo – ovaj materijal (flaše, tegle i posude) je idealan materijal za reciklažu budući da može da se reciklira beskonačan broj puta i iznova da se koristi, dok ogledalo, sijalice, porcelan i keramika ne mogu da se recikliraju.
Tekstil – sav stari tekstil, stara odeća i obuća koji su višak u kući mogu da se recikliraju.
O reciklaži smo govorili i u okviru edukativne radionice na otvorenom sa najmlađima koja je održana proteklog vikenda. Nakon radionice, učenici su od gume napravili kante za selektivni otpad (papir, staklo, plastika).
Zašto je bitno da recikliramo?
Benefiti reciklaže su broji, a jedan od njih jeste taj da se ovim procesom čuvaju prirodni resursi poput vode, minerala, nafte i šuma. Takođe, štitimo i prirodna staništa biljaka i životinja, jer reciklažom papira, kartona smanjuje se potreba za sečom šuma, pa tako čuvamo prirodna staništa biljaka i životinja.
Velika količina otpada završava u okeanima i rekama, pogotovo kada je u pitanju plastika, te se stanište rečnih i morskih životinja uništava. Kada je voda zagađena ona dospeva u zemljište, a iz zemljišta stiže do biljaka. Lanac se nastavlja dalje. Od biljaka, zagađene materije stižu do životinja, a na kraju i do našeg tanjira. Prema Svetskoj organizaciji za prirodu, nedeljno u sebe unesemo oko pet grama plastike – proporcionalno jednoj kreditnoj kartici, a najveći izvor mikro plastike koju unosimo je voda. Stoga ćemo recikliranjem smanjiti i zagađenost vode.
Štednja energije takođe je jedan od benefita ovog procesa, budući da pravljenje proizvoda od recikliranog materijala zahteva mnogo manje energije nego kada ih pravimo od novog, sirovog materijala. Poređenja radi, reciklažom aluminijuma i pravljenjem novog proizvoda koristi se 95% manje energije nego pravljenjem aluminijuma iz početka; pravljenjem papira od recikliranog materijala troši se 40% manje energije nego da ga pravimo od vlakana drveta. Količina energije koja se sačuva reciklažom samo jedne flaše može da zameni četiri sata svetljenja sijalice od 100W.
Štednjom energije u procesu reciklaže, smanjuje se i emisija CO2, gasa koji izazova efekat staklene bašte.
Eko pokreni se! Recikliraj!
Nadamo se da smo ovim korisnim činjenicama bar malo podstakli da podržite, odnosno uključite se u proces reciklaže. Stoga, sav materijal koji je podložan reciklaži možete odložiti u posebne kante za selektivni otpad ili reciklomate, ukoliko ih imate u kraju u kojem živite, ukoliko ne, predlažemo vam da se raspitate za najbližu firmu koja se bavi reciklažom i tamo odložite reciklažni materijal.
Skorašnji komentari