Ajmo napolje! – naziv je kampanje Smart Team, grupe sastavljene od srednjoškolaca i studenata iz Zubinog Potoka koja je bila deo Podium programa u čijem je fokusu razvijanje veština zagovaranja i podizanje svesti o važnosti određenih pitanja u zajednici. Smart Team radio je na podizanju svesti o prevenciji bolesti zavisnosti 21. veka kod mladih, s akcentom na mentalno zdravlje. U kratkom razgovoru za Leaderonline, liderka tima Sanja Baščarević, podelila je sa našim čitaocima svoje mišljenje o ovoj temi.
U sklopu #ajmo_napolje kampanje, Sanja i njen tim organizovao je više radionica na otvorenom sa decom i mladima, kako bi učesnicima pokazali koliko je značajan boravak u prirodi.
„Pod mentalnim zdravljem podrazumevamo sposobnost mladih da iskažu svoja osećanja i emocije na pravi način i da svoje probleme podele sa drugima, a ne da idu stranputicom i tako stvore još više problema i postanu poročni, agresivni, depresivni, nasilni…,“ mišljenja je Sanja.
„Uglavnom, adolescenti se suočavaju sa psihološkim problemima, jer se adolescencija obično smatra teškim periodom u emocionalnom pogledu, gde smatraju da nailaze na nerazumevanje sredine i društva i ne postoji neko ko bi ih uputio na pravi put i pravi način razmišljanja. To je jedan od vodećih razloga zašto raste broj osoba koje konzumiraju alkohol, duvan, kocku, koji žive u virtuelnom svetu i svoje vreme provode na telefonima i računarima,“ nastavlja Sanja.
Govoreći o važnosti mentalnog zdravlja ističe:
„Aktivacija mladih na pravi način i usmeravanje kroz priču i igru, kako bi oni iskoristili svoje slobodno vreme kvalitetno, predstavlja ključ rešenja ovog problema. Jer kada su aktivirani, posvećeni sebi, shvataju suštinu koliko je mentalno zdravlje bitno i da svaki problem ima rešenje.“
Upravo je na animiranju i aktiviranju dece i mladih radio Sanjin tim.
“Kada smo im zadali zadatke u prirodi, koji su imali, naravno, neku motivaciju, videli smo kako su svi bez problema ostavili, odnosno zaboravili na telefon i usredsredili se na cilj, odnosno, rešavanje problema,“ ističe Sanja i dodaje:
“Više vremena su posvetili aktivnostima i umnom i fizičkoj aktivnosti, nego kafićima, pušenju, kladionici, jer je postojala osoba koja im je probudila motivaciju i skrenula i okupirala pažnju od svih ružnih stvari.”
Ovaj tekst izrađen je u okviru Ponder programa koji sprovodi Domovik uz podršku UNICEF-a.

