Danas se obeležava Međunarodni dan porodice. On je prvenstveno posvećen osvešćivanju pojedinaca i celokupnog društva na važnost i značaj porodice kao celine i osnove za dalji razvoj.
Generalna Skupština Ujedinjenih Nacija proglasila je 20. septembra 1993. Godine Međunarodni dan porodice 15. maj je rezolucijom 47/237. Obeležavanje ovog dana odražava jasan stav svih članica Ujedinjenih Nacija po pitanju značaja porodice kao osnovne jedinice društva.
Osnovni akcenat se stavlja na jednakost polova i prava žena na ravnopravnu mogućnost zapošljavanje, podjednaku podelu poslova u roditeljstvu, kao osnovnog modela za moderni razvoj celokupnog društva. Obeležavanje ovog dana pruža jedinstvenu priliku da se u čitavom svetu kroz različite akcije podigne svest o različitim pitanjima uključujući i nasilje u porodici.
Svake godine Ujedinjene Nacije određuju temu koja će obeležiti ovaj dan, pa je tako 2007. godine Međunarodni dan porodice bio posvećen porodicama u kojima postoje osobe sa invaliditetom. S obzirom na vreme u kome živimo i borimo se za egzistenciju UN su za 2012. godinu odredile temu Ravnoteža između porodice i posla, a 2013. godina je bila u znaku Unapređenja socijalne integracije i međugeneracijske solidarnosti.
Porodica, kao osnovna jedinica društva, kroz istoriju se različito shvatala i tumačila.
Postoje mnogobrojne definicije porodice, ali se ona u svakom slučaju tesno povezuje sa brakom, srodstvom i domaćinstvom.
Na našem području porodica je do Drugog svetskog rata bila patrijarhalna porodična zadruga koja se sastojala od tri ponekad i više generacija. Nosioci porodične svojine je zadruga. Starešina zadruge se birao, a žene su imale manje prava od muškaraca .Tek kada bi dobile muško dete dobijale su sigurnost u društvu. Uloga žena se svodila na rađanje i podizanje dece kao i brigu o domaćinstvu. Ovakav oblik porodice je iskorenjen.
Danas postoje porodice koje se sastoje samo od roditelja i dece koji žive u zajedničkom domaćinstvu. U ovim porodicama vlada odnos ravnopravnosti, poštovanja i duboke emotivne povezanosti. Međutim, postoji preoprerećenost poslom i obavezama tako da porodice brinu o egzistenciji, a vaspitanje dece je prepušteno ustanovama ( vrtićima i školama). Dolazi čak i do nasilja u porodici i zanemarivanja dece.
Skorašnji komentari