Umetnost je izuzetno važna za ljudski razvoj i kulturu. Ona nam omogućava da izrazimo naše ideje, emocije, stavove i misli na način koji može biti razumljiv i inspirativan drugima. Mladi umetnik sa naših prostora je upravo želeo da prenese svoje misli i izrazi svoje stavove kroz svoju prvu samostalnu izložbu. Stefan Boškoćević, rođen 2001. godine u Štrpcu. Student je vajarstva i grafičkog dizajna na Fakultetu umetnosti. Učestvovao je na više kolektivnih izložbi izlagajući svoje radove, međutim, bio je dovoljno motivisan i ohrabren od strane ljudi koji ga podržavaju da iznedri nekoliko svojih grafita po motivu svog tavana koji ga je uvek asocirao na nešto misteriozno i odbačeno dok nije zavirio u njega i pronašao neke zanimljive i dragocene stvari. O samoj izložbi, njenoj simbolici i uspehu kao i o aktivizmu mladih razgovarali smo sa autorom izložbe Stefanom Boškoćević.
Šta te je motivisalo i inspirisalo tokom stvaranja grafita
Prvi put sa grafikom sam se susreo kada sam upisao fakultet, od prvog momenta mi je sam postupak grafike bio veoma interesantan, jer se radi na pločama koje se kasnije štampaju na papiu. U prvoj godini je to bio linoleum tj.linorez, a kasnije smo krenuli da radimo na aluminijumskim i bakarnim pločama, tehnike kao što su suva igla, bakropis i akvatinta. Ceo postupak je baš zanimljiv, veoma dug i turbulentan, jer prilikom rada nikad ne znaš šta će biti na kraju i da li je rad uspeo ili pak ne. I nekako ta turbulencija i neizvesnost mi je davala veliku motivaciju za rad i usavršavanje grafike.
Kako se osećaš nakon uspešno završene izložbe?
Osećam se prelepo, sve je prošlo kako sam zamislio i mislim da sam ispunio i ocekivanja publike. Takodje, ovo je bio još jedan korak napred za mene kao mladog umetnika i podstrek za daljim radom.
Reci nam nešto više o značaju i simbolici izložbe i kakvu si poruku želeo da preneseš posetiocima ovom izložbom?
„Sam naziv izložbe “Tavan” asocira na nesto staro, odbačeno, misteriozno, strašno. Pa tako je bilo i u mom slučaju, dok nisam otvorio vrata tavana i otkrio nesto misteriozno i neverovatno, prostor pun zanimljivih stvari. Svaki prostor govori dosta toga što nemamo u nasem životu, o našem domu i odnosu prema domu. A tavan je bio za mene skladište mog doma, života mojih predaka, sto je meni bilo veoma interesantno da istražujem i nakako da se na trenutke vratim u to doba kada su oni živeli. Sve stvari koje sam pronašao, za mene nisu bili otpad već nešto neverovatno. Ovom izlozbom sam hteo da ukažem na to da ne treba bacati stare stvari, jer one dosta govore o nama. Ja sam ih polako vratio u svoj dom fizički, ali i kroz svoje crteže i grafike. Kao sto sam i na samom otvaranju izložbe rekao “Ovo je moj tavan, zavirite u njega, a verujem da su i vaši veoma zanimljivi”.
Kakve reakcije si dobio od publike nakon ove izložbe?
Reakcije publike su bile veoma pozitivne, što je meni baš drago. I jedan znak da sam uradio pravu stvar.
Obzirom da je iza tebe veoma uspešna izložba, šta je po tvom misljenju važno kako bi jedna mlada osoba ostvarila svoj pun potencijal?
Važno je da volimo ono što radimo, i da to radimo punim srcem. Takođe, bitan je rad i trud koji nas uvek dovede do nekog cilja.
Moram da istaknem da pored svojih obaveza uvek pronađeš vremena za volontiranje i da si i te kako angažovan na brojnim aktivnostima. Koje savete bi uputio kako bi motivisao mlade ljude da se aktiviraju u svojoj zajednici?
„Kad god pronađem slobodno vreme prikljucim se nekom volontiranju i aktivnostima, jer na taj način učim dodatno o nekim stvarima koje me zanimaju, upoznajem nove ljude i stičem nova iskustva. Motivacija za mlade ljude je da su oni ti koju mogu da promene dosta toga u svojoj zajednici, kao što kažu „na mladima svet ostaje, a mi smo ti koji mogu da se potrude da on bude bolji.“
Koje bi savete dao nekom ko tek počinje da se bavi umetnošću?
Da voli ono što radi, da bude istrajan u tome, nekad ce biti lakše, nekad teže, ali kad verujes u sebe i u svoje snove sve će se ostvariti. Ja volim da kazem “ San nije gotov kad se probudis, nego kad ga ostvaris”. Pratite svoje snove i oni će se ostvariti.
Kakvi su tvoji planovi za budućnost?
Planovi za neku skoriju budućnost su mi da ovom izložbom izlažem još, da je proširim sa još nekim radovima. Takođe, imam u planu da realizujem izložbu skulptura, da i dalje šaljem radove na likovne konkurse i da nastavim sa radom kao što sam do sad radio.
Koju poruku bi uputio mladima?
„Sledite svoje snove,verujte u sebe, radite ono sto volite i uspeh ce doći.“
Skorašnji komentari