Svetski dan mentalnog zdravlja se obeležava 10 oktobra. Na ovaj dan je potrebno da se podsetimo koliko je mentalno zdravlje značajno za svakodnevno funkcionisanje, kada treba sesti nasamo sa sobom i proveriti da li je naše mentalno telo gladno, da li se razvija u željenom pravcu, da li nas nešto boli.
Loše mentalno stanje je zdravstveni problem koji u značajnoj meri slabi mogućnosti osobe da misli, oseća i dela, izaziva stres i unazađuje funksionisanje osobe u važnim životnim oblastima. Mentalna bolest ima mnogo imena, klasifikacija, načina prezentovanja, ali zapravo je jedno zajedničko: koči osobu da ostvari svoje potencijale, da bude zadovoljna sobom, svetom oko sebe, funkcioniše u društvu…
Razlika koju pravimo između mentalnog i fizičkog je ovde najočiglednija. Kad je nečija bolest povezana sa telesnim, iskazujemo žaljenje, nudimo podršku, posećujemo u bolnici, imamo mnogo razumevanja, strpljenja i besni smo na bolest koja je zahvatila našeg rođaka, prijatelja, poznanika. Ali kada je neko mentalno bolestan? Uplašimo se, sklonimo se, zažmurimo, ne razumemo, nemamo strpljenja.
Da li ste znali da se, kada doživimo socijalno odbacivanje, aktiviraju isti receptori mozga kao i kada doživimo fizičku povredu? Usamljenost boli. Ljudima koji imaju mentalni problem je podrška potrebna, a upravo su za to uskraćeni.
Na koji način možete pomoći osobi i biti podrška nekom ko ima neku vrstu mentalnog problema:
Slušajte ih: Aktivno slušanje je ključno. Neka osoba izrazi svoje osećanje, misli i brige bez prekida ili osuđivanja. Budite saosećajni, ponudite podršku, podstaknite ih na stručnu pomoć. Informišite se o mentalnom stanju sa kojim se osoba suočava kako biste bolje razumeli njihove potrebe i izazove. Važno je izbegavati osuđivanje ili stigmatizaciju. Podržavajte zdrav način života, poput redovne fizičke aktivnosti, uravnotežene ishrane i dovoljno sna. Redovno proveravajte kako se osoba oseća i napreduje i reagujte na promene u njihovom ponašanju ili raspoloženju. Motivišite osobu da istražuje tehnike samopomoći i utičite na to da osoba redovno provodi vreme u prirodi.
Ako osoba pokazuje znakove akutne opasnosti ili ozbiljnog poremećaja, odmah potražite stručnu pomoć. Važno je razumeti da pružanje podrške osobi s mentalnim poremećajem može biti dugotrajan proces, ali vaša podrška može imati značajan pozitivan uticaj na njihov oporavak.
Loše mentalno stanje nije zarazno, ali ravnodušnost jeste.
Izvor: https://www.centarsrce.org/dan_mentalnog_zdravlja.php
Skorašnji komentari