Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja obeležava se 22. februara 2023. godine kao i svake godine poslednje srede u februaru pod nazivom „Dan roze majicaˮ.
Dan ružičastih majica je dan kada se obeležava dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Sve je počelo u Kanadi, 2007. godine, kada je grupa aktivista u jednoj kanadskoj provinciji pokrenula inicijativu nakon što je kanadski učenik Čarls Meknil u školu došao sa roze majicom na sebi i zbog toga pretrpeo ruganje i verbalno nasilje od svojih vršnjaka. Učenik je roze majicu obukao u znak podrške majci oboleloj od karcinoma dojke. Mnogi vršnjaci ismevali su boju njegove majice i učinili da se oseća posramljeno i odbačeno. Srećom, dva učenika viših razreda videli su ovo, i odlučili da na kreativan način stanu zlostavljanju na put. Oni su kupili 50 majica i podelili ih svojim vršnjacima u školi koji su ih nosili kao podršku dečaku. Učenici su počeli i sami da dolaze u školu oblačeći roze majice, ubrzo je cela škola bila preplavljena decom u ružičastim majicama koje su tako postale simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama.
Kako pomoći detetu koje je žrtva nasilja?
Jedan od najtežih ali ujedno i najvažnijih koraka ka rešavanju ovog problema je prijavljivanje osobe koja pokreće jedan od oblika vršnjačkog nasilja. S obzirom na to koliko je vršnjačko nasilje ozbiljna i važna društvena tema, zainteresovanost i širenje svesti o ovoj temi veoma je korisno i važno. Kako roditeljima čija su deca žrtve vršnjačkog nasilja, tako i samoj deci koja prolaze kroz to. Roditelji moraju da pruže podršku svom detetu. Trebalo bi potražiti stručnu pomoć i podršku za svoje dete, sebe i svoju porodicu kako bi situaciju što pre rešili i prebrodili. Nastavnici mogu pomoći tako što će sve činiti da se nasilje ne ponovi. Reagovaće na svaku situaciju koja ukazuje da bi neki vid nasilja mogao da se dogodi. Trebalo bi da pokreću teme kao što su diskriminacija, stereotipi, predrasuda, (ne)tolerancija, govor mržnje i slično. Na taj način mogu učiti đake da sarađuju i uvažavaju druge, drugačije, da uvažavaju različitost. Kada je reč o vršnjacima, oni mogu pomoći tako što će podržati svog druga/drugaricu koji trpi nasilje gde će se jasno postaviti prema nasilju kao prema neprihvatljivom načinu ponašanja. Vršnjaci moraju odmah da prijave situaciju nasilja, ako se dogodi. Pored toga, vršnjaci mogu da razgovaraju o ovoj temi, da budu pokretači teme o nasilju na nivou odeljenja, škole i da se uključe i predlože aktivnosti zaštite vršnjaka i podrške. Širom sveta se poslednja sreda u februaru obeležava kao Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Izvor: cuvamte.gov.rs
Skorašnji komentari