U susret Nacionalnom danu protiv duvanskog dima koji se obeležava svake godine 31 januara. Da li će u ovoj godini rezultati biti pozitivniji nego u prethodnim?
Koliko se često zapitamo da li sve veći broj mladih poseže za bilo kojom vrstom duvanskih proizvoda?
Kod skoro svih odraslih pušača, razvoj zavisnosti počinje u doba adolescencije i predstavlja hronično oboljenje. Prestanak upotrebe duvana može da se postigne u određenom vremenskom trajanju ili do kraja života, što donosi značajne koristi za zdravlje. Pušač koji je zavistan od duvana pali većinu cigareta onda kada se smanji nivo nikotina u mozgu, obično 20 do 60 minuta posle poslednje cigaretе.
SZO navodi u izveštaju da je za protekle skoro dve decenije, ukupna upotreba duvana u svetu opala sa 1,397 milijardi 2000. godine na 1,337 milijardi u 2018. godini, odnosno za približno 60 miliona ljudi. Uprkos takvim postignućima, napredak u ispunjenju globalnog cilja koji su postavile vlade da smanje upotrebu duvana za 30 odsto do 2025. godine ostaje nerealan, navodi se u saopštenju SZO. U 2018 godini, otprilike 43 miliona dece (uzrasta od 13-15 godina) koristilo je duvan. Od toga (14 miliona devojčica i 29 miliona dečaka). U 2022 godini otprilike jedna od pet odraslih osoba širom sveta bila je pušač ili je konzumirala druge duvanske proizvode, u poređenju sa 2000. godinom, kada se jedna od tri osobe bila pušač, navodi se u saopštenju zdravstvene agencija Ujedinjenih nacija. U izveštaju se navodi da u proseku oko 10 odsto mladih od 13 do 15 godina širom sveta koristi jednu ili više vrsta duvana. To iznosi najmanje 37 miliona adolescenata, uključujući najmanje 12 miliona onih koji koriste nove bezdimne duvanske proizvode. Ali u izveštaju se naglašava da su ovi brojevi potcenjeni jer više od 70 zemalja ne daje nikakve podatke.
„Na osnovu trenutnog napretka, do 2025. biće postignuto smanjenje od 23 odsto. Samo 32 države trenutno su na putu da dostignu cilj smanjenja od 30 odsto“, navodi se.
Koji su načini za prevazilaženje ovog problem?
U mnogim zemljama postoje besplatne telefonske linije putem kojih se pruža podrška za odvikavanje od pušenja. Osobe koje pozovu ovaj telefonski broj, mogu dobiti informacije o dostupnim službama za odvikavanje od pušenja i savet kako da prestanu da puše sa minimalnim ili detaljnim savetovanjem. Kognitivno bihejvioralna terapija koja se sprovodi putem telefona je slične strukture kao i tradicionalna terapija licem u lice, ali je fleksibilnija.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je pokrenuo telefonsku liniju podrške za odvikavanje od pušenja. Sаvеti sе mоgu dоbiti svаkоg rаdnоg dаnа оd 11 dо 14 čаsоvа pоzivоm nа brој 080 020 0002.
Skorašnji komentari